Наш досвід вирощування кристалів
Останнім часом в інтернеті можна знайти купу інформації щодо експериментів з хімії, особливо, вирощування кристалів – люди роблять їх різної форми, кольору, текстури.. Особливо круті відео де знятий таймлапсом весь процес росту, від меленького кристалика аж до “каменюки” розміров в кулак). Надивившись вдосталь такого ми вирішили випробувати свої сили в науці!! Шостий клас поставився до цього досліду особливо відповідально та з величезним інтузіазмом. Тож представляємо вашій увазі коротеньку інформацію про інгрідієнти, інструкцію та результати нашої діяльності.
Ні в якому разі не забуваємо про техніку безпеки!
Що нам знадобиться:
- мідний купорос (Купрум (ІІ) сульфат) – можна знайти в магазинчиках “Все для квітів” як засіб боротьби зі шкідниками в фасуванні по 200 гр (на декілька кристалів розміром до 5 см вистачить), орієнтовна вартість – 15 грн.
- чиста фільтрована вода (можна взяти питну).
- скляна тара – наприклад літрова чи півлітрова банка
- тонка нитка (шовк наприклад) та водостійкий клей
Послідовність дій:
Розчиняємо сіль (в нашому випадку мідний купорос) в гарячій воді – бо в гарячій воді може розчинитися більша кількість солі, а отже, скоріш буде відбуватися процес кристалізації, окрім того, ще й більшим може вирости кристал за один раз. В тенетах є варіанти вирощування коли спочатку вирощують маленький правильний кристал і потім ще раз готують новий розчин і цей кристалик стає затравкою для росту великого кристала, ми так не робили – хотіли різних кристалів)
Коли ми додали сіль до гарячої води – варто дочекатися, щоб сіль повністю розчинилася, оскільки нерозчинені крупинки можуть стати невдалим центром кристалізації. Щоб цього уникнути зовсім – варто навіть після повного розчинення солі профільтрувати її крізь фільтрувальний папір. Ми цього не робили, бо брали хімічно чистий мідний купорос та чисту питну воду.
Коли розчин повністю готовий, тобто скільки б солі ви не додавали – вона вже не розчиняється в гарячій воді навіть при інтенсивному розмішуванні, переливаєте (чи фільтруєте) розчин солі в той посуд (банку в нашому випадку) де буде відбуватися вирощування кристалів. До цього часу або одразу після цього слід зробити затравку – те, на чому буде рости кристал.
Затравка може бути шматочком якогось предмету – не металічного, не пластмасового чи гумового – наші експерименти показали, що кристали неохоче на такому ростуть) затравку можна зав’язати на нитку або ж таки приклеїти водостійким клеєм (міні-каплею клею “секунда” чи “момент”)
Все) залишилось тільки чекати. Знадобиться пару днів щоб утворився маленький кристал, що потім розростеться до чималого розміру. Проте треба мати терпіння! Рухати склянку не варто, щоб не зрушувати процес кристалоутворення на молекулярному рівні)
Ось наші результати:
ФОТО НАШИХ КРИСТАЛІВ. Звичайно, не всі) але ми ще будемо робити нові кристали, тож чекайте на нові фото!
Leave a Comment