Ця сторінка наразі застаріла. Наш новий сайт можна знайти за посиланням: https://schooling.org.ua/

Макулатура після органіки посідає друге місце серед сміттєвих відходів у нашій школі. Щодня ми використовуємо різні види паперу для навчальних цілей у великій кількості. Для друку на принтері – звичайні листки А4, для багаточисленних конспектів та чернеток – робочі зошити (в клітинку або в лінійку) або папір типу “сепія” жовтуватого кольору. Також певну частку займають кольоровий папір та картон для саморобок, різні упаковки з-під покупок, паперові пакети тощо.

Все це могло би піти просто у сміття та безслідно “пропасти”, забруднюючи нашу планету. Саме тому, щоб не допустити цього та водночас збільшити ефективність використання паперового ресурсу, ми вирішили зайнятися його збором та переробкою. Перш за все ми розмістили “пункти збору” у вигляді еко-пластикових коробок у навчальних класах, де папір використовується найбільше. Сюди потрапляє весь використаний та невідсортований папір. Таким чином ми позбавляємося від надлишкового сміття та утворюємо матеріальну базу для нашої переробки.

ПРОЦЕС ПЕРЕРОБКИ

Спершу нам потрібно набрати теплу воду у якусь посудину. Це може бути каструля, тазик або ж просто пуста 5-ти літрова пластикова пляшка. Потім ми кладемо дозовану кількість стружок у воду та товчемо їх до тих пір, доки вони не перетворяться на однорідну масу, і залишаємо розмокати на пару годин. Це сприятиме розділенню грубих целюлозних волокон на більш дрібніші. Від однорідності залежить майбутня фактура паперу. При бажанні можна додати невеличку кількість клею ПВА, для того, аби папір краще скріпився, проте наша практика показує, що це не є обов’язковим — він і так виходить досить міцним.

Для наступного етапу нам знадобиться металева або мотузкова сітка. Бажано закріпити її у дерев’яну рамку, щоб одразу утворити форму майбутнього паперу. На неї ми рівномірно викладаємо нашу “кашу”, та кладемо усе разом над іншою посудиною, аби туди стікала вода. Далі ми розрівнюємо наш майбутній папір руками, або ж використовуючи для цього кухонну качалку (це буде швидше та зручніше). Після того, як ми зробили необхідну нам форму, кладемо зверху декілька важких книжок в якості вантажу, аби спресувати наш папір, і залишаємо його так на кілька годин. Це робиться для того, аби він вийшов максимально щільним та міцним, та був зручним у використанні.

І на останок нам залишилося лише все це висушити. Для цього ми відкладаємо книжки в сторону та залишаємо папір на сітці в якомусь місці з максимально вищою температурою. Ця умова є не обов’язковою, оскільки від температури (а вона має бути приблизно кімнатна) залежить лише час, за який матеріал буде готовий, а не його якість. Як показує практика, в середньому достатньо і одного дня, а іноді тільки ночі. Проте, якщо повстає питання часу, то це можна прискорити, використовуючи звичайний або будівельний фен.

На момент, коли папір висохне, нам залишилося лише відокремити його від сітки та за потребою підрівняти ножицями. Таким дуже простим та зовсім невитратним способом ми виконали переробку паперу для повторного використання. Так, він вийшов набагато товстіший за звичайний А4, чим стає схожим на картон. Проте відмінністю є колір: в нашого паперу він ближчий до білого, що дає нам можливість на ньому писати. Його можна використати, як ватман для фліпчарту, табличку, крафтову листівку або ж зробити цілу коробку, якій можна знайти безліч застосувань. На фото один з перших наших пробних. Ми переконалися, наскільки ця технологія проста та ефективна, і надалі готові її вдосконалювати)

Далі буде! Слідкуйте за нашими новинами, щоб не пропустити найцікавіше)